Zastępstwo procesowe – na czym polega?

adwokat niezapłacone wynagrodzenie

W życiu bardzo często zdarza się, że w wyniku różnego rodzaju sporów czy innych trudnych sytuacji, nasza sprawa trafia na wokandę sądową. Niezależnie od tego, czy dotyczy ona przyjęcia spadku, rozwodu czy sąsiedzkiej kłótni – musimy zdecydować, czy przed sędzią swoich praw domagać będziemy się na własną rękę, czy może skorzystamy z usług profesjonalisty – adwokata, czyli radcy prawnego.

Na czym polega zastępstwo procesowe?

Zastępstwo procesowe, a więc sytuacja, w której w naszym imieniu występuje adwokat, to możliwość, z której korzysta wiele osób.

Podstawą jego ustanowienia jest pełnomocnictwo udzielane przez mocodawcę. Oznacza to, że wszystkie czynności pełnomocnika traktowane są jako czynności danej strony – powoda lub pozwanego. Co więcej, od tej chwili, to właśnie do niego kierowane będą wszystkie pisma związane z danym sporem. Automatycznie staje się on osobą odpowiedzialną za przestrzeganie wyznaczonych terminów i wykonywanie różnego rodzaju czynności w sprawie.

Zastępstwo procesowe i jego zalety

Skorzystanie z usługi zastępstwa procesowego to przede wszystkim większa szansa na wygranie danej sprawy. Niezależnie od tego czy przyjdzie nam walczyć z nieuczciwym klientem, byłym małżonkiem, czy uprzykrzającym życie sąsiadem, wsparcie i pomoc profesjonalisty, to po prostu większe prawdopodobieństwo wygranej. Dlaczego?

Między innymi dlatego, że adwokat ma dokładne, podparte latami studiów i doświadczeń w pracy, rozeznanie w przepisach prawa. To daje mu przewagę. A przecież umiejętne dobieranie odpowiednich argumentów i powoływanie się na konkretne ustawy, a także rzeczowe i klarowne przedstawienie swojego stanowiska, są dla sądu najważniejsze.

Co więcej, jeśli za pomocą adwokata uda się wygrać sprawę sądową, najczęściej sąd orzeka o tym, by koszty poniesione na rzecz jego wynajęcia poniosła strona przeciwna. W takim przypadku skorzystanie z jego usług tak naprawdę nic nas nie kosztuje.

To, co przemawia za wynajęciem adwokata, to również zaoszczędzony czas i nerwy. Nie trzeba przecież samemu wertować kolejnych kodeksów, zgłębiać tajników prawa ani szukać odpowiednich dowodów. Wszystko to robi profesjonalista. O wiele szybciej i wnikliwiej. To od nas zależy też czy na kolejnych rozprawach będziemy się stawiać. Jeśli mamy bowiem pełnomocnika, nie jest to konieczne. Gdybyśmy jednak wyrazili taką chęć, nasz adwokat doradzi nam jak powinniśmy się zachowywać.

adwokat

To o czym warto również wspomnieć, to fakt, że dzięki pomocy adwokata czasami do sprawy sądowej nawet nie dochodzi. Uświadamia on bowiem swoim klientom, że lepiej będzie wytoczyć ją później lub wstrzymać się zupełnie. Nierzadko łagodzi też spór między stronami. Już bowiem sam fakt otrzymania formalnego, opatrzonego podpisem adwokata pisma, wielu ludzi stawia do pionu.

Jakiego adwokata wybrać?

Najlepiej jest, gdy nasz adwokat pracuje i prowadzi kancelarię możliwie jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania, a tym samym – okręgu sądowego. To pozwala na szybkie spotkania, lepszą komunikację i uniknięcie kosztów związanych z jego dojazdami. Przykładowo, usługę zastępstwa procesowego na terenie województwa dolnośląskiego świadczy Dagmara Gryszkiewicz – Dudzik. Z zakresem usług przez nią proponowanych możemy zapoznać się na stronie – www.gryszkiewicz-dudzik.pl.

Kancelaria zapewnia między innymi kompleksową pomoc prawną obejmującą kolejno: udzielanie porad prawnych, sporządzanie pism procesowych, a także zastępstwo procesowe. Reprezentowanie klientów odbywa się tu przed sądami wszystkich instancji, organami ścigania, a także organami administracji publicznej.