Rozpraw się z dłużnikiem raz na zawsze. Skorzystaj z pomocy prawnej

Pożyczanie pieniędzy rodzinie, przyjaciołom lub znajomym zdarza się dość często. O ile pieniądze wręczamy komuś zaufanemu, o tyle możemy mieć pewność, że prędzej czy później ten je odda. Sprawa komplikuje się jednak gdy prowadzimy firmę i zaległości ma nasz kontrahent, lub zupełna obca osoba. Jakie mamy możliwości jeśli upomnienia nie przynoszą skutku i dlaczego nie warto samemu kontynuować sporu z dłużnikiem? Podpowiadamy!

Co można zrobić, by odzyskać dług samodzielnie?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla kogoś, kto pożycza pieniądze, jest oczywiście spisanie odpowiedniej umowy. Wówczas ma on podstawę do tego, by zwrotu należności dochodzić na drodze sądowej. W praktyce bardzo często okazuje się jednak, że tego rodzaju dokument jest trudny w realizacji. Jeśli pożyczamy komuś duże sumy pieniędzy, postarajmy się więc robić to w towarzystwie osób trzecich, świadków, którzy mogliby poświadczyć na naszą korzyść. Zachowajmy również potwierdzenie przelewu, w którym jasno wskażemy, że jest to przedmiot pożyczki.

Oczywiście możemy zacząć od samodzielnych negocjacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na własną rękę próbować porozmawiać z dłużnikiem. Niestety, takie praktyki rzadko kiedy przynoszą oczekiwany skutek. Jeśli ktoś nie zamierza zwrócić swojego długu, sami raczej go do tego nie przekonamy. Co więcej, tracimy wówczas dużo nerwów, energii i kolejnych pieniędzy.

pomoc prawna

Jeśli potrzebujesz porady prawnej na terenie Torunia, lub w jego obrębie – kancelaria adwokacka Amalia Marczewska oferuje kompleksową pomoc dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców.

W takich sytuacjach najlepiej więc wystąpić do sądu z pozwem o wydanie nakazu zapłaty. W takowym nakazie sąd zobowiąże dłużnika do spłacenia pożyczki w terminie dwóch tygodni. Warto wiedzieć, że uzyskując tytuł tego rodzaju, jednocześnie zdobywamy również zabezpieczenie roszczenia. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy związane z późniejszym zatajeniem lub ukrywaniem dochodów, nie bójmy się wystąpić do sądu o zabezpieczenie pieniędzy. Prawomocny nakaz możemy też złożyć jako sprawę egzekucyjną do komornika.

Postępowanie egzekucyjne – co warto o nim wiedzieć?

Postępowanie egzekucyjne wiąże się z różnego rodzaju działaniami. Oczywiście nadal możemy ubiegać się o zwrot długu samodzielnie i na własną rękę współpracować z komornikiem, aczkolwiek zaleca się, by powierzyć sprawę specjaliście. Zwłaszcza wtedy, gdy jako wierzyciel nie mamy czasu na ciągłe monitorowanie postępów sprawy i nie do końca orientujemy się w przepisach prawa. Zanim udajmy się jednak do konkretnej kancelarii, warto prześledzić jej profil, aby zorientować się, czy dane biuro kancelarii zajmuje się tego typu sprawami. Adwokat omówi z nami procedurę odzyskania należności, złoży wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności i spisze wniosek o wszczęcie egzekucji. Zgodnie z prawem, każdy wierzyciel może żądać skierowania sprawy do majątku dłużnika w postaci ruchomości i nieruchomości, rachunku bankowego i innych wierzytelności czy wynagrodzenia za pracę. Trzeba wiedzieć tylko, gdzie znajduje się największe prawdopodobieństwo odzyskania długu. Można wskazać kolejne źródła we wniosku, domagając się tym samym szczególnego ich potraktowania. Priorytetowego.

Czuwanie nad pracą komornika, wspieranie go w podejmowanych czynnościach, pisanie wniosków o wszczęcie, ewentualne zawieszenie czy wznowienie egzekucji, a także przygotowanie skargi w razie wątpliwości – to wszystko może okazać się naprawdę czasochłonne i stresujące. Nic dziwnego, że większość ludzi powierza sprawy pełnomocnikowi. Ten z całą swoją prawniczą wiedzą, jest w stanie zrobić o wiele więcej, w o wiele krótszym czasie.