Praca adwokata i jego obowiązki

prawo

Adwokatem może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia na kierunku prawo. Żeby móc pełnić tę funkcję, należy również odbyć kilkuletnia aplikację, najlepiej u uznanego i sytuowanego adwokata. Aplikacje najczęściej odbywają się w ich prywatnych kancelariach. Konieczne jest także zdany egzamin państwowy, po którym następuje tylko przysięga oraz wpis na krajową listę adwokatów. Studia prawnicze należą do tych najtrudniejszych, jednak jeżeli mamy zapał do pracy i chęć niesienia ludziom pomocy w zakresie prawa, nigdy nie odpuścimy do osiągnięcia naszego celu.

Gdzie może pracować adwokat?

Adwokat, zgodnie z prawem nie może zostać zatrudniony. Może więc otworzyć własną kancelarię adwokacką. Kancelaria owa może także funkcjonować przy pomocy wspólników adwokata. Mogą to być inni adwokaci, prawnicy lub radcy prawni. Razem mogą oni prowadzić ową kancelarię i udzielać pomocy wszystkim ludziom z zakresu prawa. Adwokat jednak przede wszystkim ma za zadanie występowania w sądzie jako obrońca wielu osób. Jest to więc profesja wymagająca ogromnej dyspozycyjności. Adwokat ponadto może także udzielać darmowych porad w zakresie prawa osobom, które zwyczajnie nie mogą zapłacić za wizytę.

Jakie są typy spraw, które powierza się adwokatowi?

Adwokat dostaje przeróżne sprawy. Są to problemy dotyczące każdego rodzaju prawa. Na przykład – prawo karne – adwokat może obronić nas, jeżeli popełniliśmy poważne wykroczenie. Następnym rodzajem prawa jest prawo cywilne – jeżeli naruszymy czyjeś dobra osobiste, również obroni nas adwokat. W prawie rodzinnym natomiast najpopularniejszymi sprawami są sprawy o alimenty oraz sprawy rozwodowe. Prawo administracyjne – adwokat może reprezentować nas przed różnymi organami oraz urzędami. W prawie handlowym natomiast adwokat może sporządzać opinie na temat prawa handlowego oraz pomóc nam, gdy nasz spółka upadła. W prawie pracy natomiast adwokat będzie reprezentował nas w sądzie w jakimikolwiek sprawami związanymi z pracą przed sądem.

Adwokat a prawnik

Dość często wielu ludzi myli dwa zawody – prawnika oraz adwokata. Jest to błędne postrzeganie, bowiem są to dwie różne od siebie profesje. Adwokat jest prawnikiem, jednak posiada o wiele szerszy zakres postępowania. Jest to prawnik, który ukończył studia prawnicze. Prawnik może jedynie doradzać osobom nieznającym się na prawie, sporządzać opinie na różny temat i udzielać wielu porad prawnych w zakresie prawa. Adwokat do tego może reprezentować nas w sądach i urzędach oraz być naszym obrońcą w sądzie.

przepisy-prawne

Prawnik często pracuje nie tylko dla indywidualnych klientów ale również dla firm. Doradzając im, dba o ich interes – podpowiada prawnik Zawadzki.

Kiedy musimy się do niego wybrać?

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w jakiejkolwiek dziedzinie prawa, mamy pełne prawo zgłosić się do adwokata. Jest to bardzo dobre wyjście, zwłaszcza jeżeli wiemy, iż nie obejdzie się bez rozprawy sądowej. Adwokat będzie wiedział co nam doradzić, jak nas reprezentować i bronić. Więc jeżeli mamy jakikolwiek problem prawny, lub ucierpieliśmy z powodu złamania prawa przez inną osobę, także możemy udać się po pomoc prawną do adwokata.