Podział majątku wspólnego małżonków u notariusza

notariusz ruda śląska

W momencie, gdy zawierasz małżeństwo, wszystko co posiadasz i wszystko, co zarabiasz staje się wspólne. Mówi o tym ustawa o wspólności majątkowej. Taka wspólność może jednak nie dojść do skutku, jeżeli para zadecyduje się na podział majątku. Można to zrobić na kilka sposobów i wykonanie tego w obecności notariusza jest jednym z nich. Za pomocą aktu notarialnego majątek jest dzielony dobrowolnie, przy zgodzie obydwu małżonków.

Jeżeli więc przymierzasz się do tego, by wraz z drugą połówką dokonać podziału majątkowego za porozumieniem i przy pełnej zgodzie, to z pewnością zastanawiasz się, jak to wygląda. Co takiego musi wykonać notariusz, aby cała sprawa została dobrze wykonana? Jakie są jej poszczególne etapy? Ile kosztuje i jakie elementy wspólnego majątku zostaną dzięki niej podzielone? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o podziale majątku wspólnego małżonków u notariusza.

Jaki majątek jest dzielony przez notariusza?

U notariusza można podzielić taki majątek, jak wynagrodzenie za pracę, dochody, które pochodzą z innej działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego, oraz z majątku osobistego każdej ze stron, a także środki, które są zgromadzone na pracowniczym funduszu emerytalnym. W celu zabezpieczenia się, można swój majątek podzielić zawczasu, aby wszystko przebiegło w pozytywnej atmosferze.

Oczywiście, umowa którą spisuje się u notariusza może być podpisana nie tylko zawczasu. Do notariusza idzie się także po rozwodzie, czy po orzeknięciu separacji. W każdej z tych sytuacji potrzebna będzie wizyta u notariusza, musisz się zatem do tego przygotować.

Czy podział majątku generuje koszty?

notariusz Katowice

Czy jeżeli chcesz podzielić swój małżeński majątek, to musisz liczyć się z wydaniem pieniędzy? Tak. Notariusz pobiera opłatę stałą, która wynosi 1000 zł. Dodatkowo, jeżeli majątek przekracza 60 tys złotych, to powyżej tej kwoty naliczana jest opłata wynosząca 0,5% (pół procenta). Z kolei wpis do księgi wieczystej kosztuje 150 złotych i także jest to opłata stała.

Jak więc widać, podział majątku nieco kosztuje, jednak w pewnych kwestiach jest on nieunikniony.

Oczywiście nie jest tak, że tylko jedna ze stron pokrywa całość kwoty wymienionych kosztów. Są one dzielone na pół – i każda strona płaci swoją część.

Czy warto dzielić majątek?

Jeżeli obie strony chcą być od siebie niezależne w kwestii majątkowej, to jak najbardziej warto jest rozdzielać swój majątek. Oczywiście są takie sytuacje, jak separacja czy rozwód, kiedy jest to po prostu konieczne, jednak można to zrobić nawet wtedy, gdy nic na rozwód czy nawet separację nie wskazuje. Przeważnie taka opcja jest brana pod uwagę przez osoby, które samodzielnie dorobiły się majątków przed zawarciem związku małżeńskiego. Takie osoby chcą chronić swój majątek i mieć nad nim pełnię kontroli.

Jeżeli więc zastanawiacie się wspólnie nad podziałem majątku, możecie to na spokojnie wykonać u notariusza, który przygotuje wszystkie dokumenty i wykona wpis do księgi wieczystej. Warto dbać o swoją własność i swój majątek – w przypadku rozwodu lub separacji podział majątku jest nieunikniony.

Artykuł powstał dzięki Kancelarii Notarialnej w Katowicach.