Kiedy warto skorzystać z porady prawnika online?

Wiele osób decyduje się obecnie korzystać z porad prawnych. Zawiłość i ilość przepisów powodują, że ludzie często czują się zagubieni i mają problemy z podejmowaniem decyzji dotyczących rodzaju i zakresu działań podejmowanych przez nich pod kątem prawnym.

Najbardziej rozpowszechnioną formą korzystania z porad prawnych są porady udzielane stacjonarnie, natomiast nie każdy wie, że można z tego typu porady skorzystać również online- przez internet.

Na czym polegają porady prawne udzielane online?

Z porady prawnej udzielanej online możemy korzystać, siedząc przed komputerem w naszym zaciszu domowym. Nie wymagają one od nas osobistej wizyty w kancelarii, gdyż opinię prawną możemy uzyskać z poziomu monitora lub ekranu naszego telefonu.

Poradę prawną otrzymujemy zazwyczaj w formie mailowej, choć zdarza się już coraz częściej, że kancelarie oferują pomoc prawną online w formie video, np. przez kamerkę internetową lub Skype’a.

Zanim skontaktujesz się z konkretnym adwokatem lub radcą prawnym, warto usiąść i na spokojnie zanotować wszystkie pytania, na które chciałbyś poznać odpowiedź. Jeżeli będziesz miał je zapisane pod ręką, nie będzie ryzyka, że w stresie o czymś zapomnisz. Odpowiedzi otrzymane od prawnika dobrze jest również zanotować, ponieważ pamięć bywa zawodna, a tak w razie potrzeby będziesz mógł do nich wrócić.

W jakich sytuacjach można zgłosić się po poradę prawną online?

Porady prawne online będą przydatne dla osób, które ze względu na miejsce zamieszkania, utrudniony dojazd, brak czasu, nie mają możliwości udać się osobiście na wizytę do kancelarii prawnej. 

Po poradę prawną online można się zgłosić najczęściej w następujących przypadkach:

  • w sprawach niewymagających prowadzenia procesu sądowego lub poprzedzających ten proces,
  • w przypadku wątpliwości związanych z zawarciem odpowiednich zapisów w różnego rodzaju umowach np. umowach cywilno-prawnych, z kontrahentami,
  • przed podjęciem decyzji dotyczących spraw rodzinnych, finansowych, spadkowych,
  • w sprawach związanych z otrzymaniem różnego rodzaju decyzji wydanych przez organy państwowe zawierających niekorzystne rozwiązania dla strony.

Zalety porady prawnej online

Niewątpliwie porady prawne online posiadają szereg następujących zalet, z których istnienia warto zdać sobie sprawę:

  • Nie wymagają osobistej wizyty u prawnika. Dzięki temu oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na dotarcie do kancelarii i powrót do domu, oraz pieniądze, gdyż co do zasady pomoc prawna online jest tańsza niż ta udzielana stacjonarnie. Jeżeli kancelaria oddalona jest dość mocno od Twojego miejsca zamieszkania lub Twój grafik dnia i charakter pracy nie pozwala Ci na spotkanie się z prawnikiem face to face, pomoc prawna online będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
  • Porady prawne online mają taką samą moc wiążącą, co porady udzielane stacjonarnie. Tego rodzaju porady są zgodne z obecnym stanem prawnym i, pomimo że najczęściej możesz z nimi zapoznać się tylko i wyłącznie z poziomu swojego komputera, to prawnik je udzielający bierze za nie pełną odpowiedzialność.
  • Porady prawne online, tak samo jak te udzielane osobiście, gwarantują dyskrecję i poufność będące priorytetem w kontakcie z każdym klientem.
  • Skorzystanie z porady prawnej online jest niezwykle proste i intuicyjne. Może odbyć się w różnej formie, np. za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie kancelarii, w formie video, w formie mailowej.
  • Pomoc prawna online jest łatwo dostępna i można z niej skorzystać przez całą dobę. Przed jej opłaceniem powinniśmy poprosić o indywidualną wycenę. Po opłaceniu usługi, odpowiedź otrzymujemy bardzo szybko. Jeżeli jest ona udzielona w formie pisemnej, nie musisz się martwić, że jakieś informacje Ci umkną. Możesz do nich wracać wielokrotnie i w każdej chwili. 

Wady porady prawnej online

Oczywistą wadą porad prawnych online jest konieczność posiadania komputera/smartfona z łączem internetowym oraz drukarki/skanera, gdyż jeżeli zależy nam na otrzymaniu rzetelnej porady, konieczne może być przesłanie prawnikowi odpowiednich dokumentów charakteryzujących naszą sytuację prawną. Jak już zostało wcześniej wspomniane, pomoc prawna online wymaga wniesienia pewnej opłaty, której wysokość zależy od stopnia skomplikowania sprawy.

Zanim skorzystasz z pomocy prawnej online, musisz jednak wiedzieć, że nie będzie mogła ona dotyczyć wszystkiego rodzaju spraw. Korzystanie z usług prawnych na miejscu będzie konieczne w następujących przypadkach:

  • w sprawach związanych z prowadzeniem postępowania karnego,
  • w sprawach o dużym stopniu skomplikowania np. z zakresu prawa rodzinnego.

Gdzie można zgłosi się po poradę prawną online?

Z porad prawnych mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i prowadzące działalność gospodarczą lub spółkę. Zanim skorzystasz z porady prawnej online, upewnij się, że kancelaria prawna, z której usług chcesz skorzystać, specjalizuje się w udzielaniu porad prawnych obejmujących dziedzinę, której Twoja sprawa dotyczy. Dla przedsiębiorców, których problemy prawne dotyczą najczęściej relacji między nimi a kontrahentami czy organami administracji państwowej, kwestii związanych z prawidłowym sporządzeniem umów czy też pism do urzędów i kontrahentów, pomoc prawna online nabiera szczególnego znaczenia. Coraz częściej decydują się oni korzystać z tego rodzaju pomocy, gdyż owocuje ona przede wszystkim dużą oszczędnością czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.