Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

Polacy nie często korzystają z profesjonalnej porady prawnej, ponieważ w Polsce panuje przekonanie, że usługi adwokatów są bardzo drogie.
Wcale tak nie jest, zwłaszcza w niektórych sytuacjach, gdzie często nieznajomość wszystkich przepisów prawnych może być znacznie bardziej kosztowna, aniżeli w przypadku jednorazowej pomocy prawnej. Jakie to sytuacje?
Kiedy należy zgłosić się po poradę?
Poniżej znajduje się kilka dziedzin, które warto omówić z prawnikiem. Dotyczą one osoby posiadające własną firmę, a także tych prywatnych kwestii.
– trudności zawodowe – jeśli pracownik został wykorzystany przez swojego pracodawcę to ważne, aby domagał się swoich praw. Często tego typu sytuacje wynikają z braku znajomości prawa pracy, pozwalając na nieodpowiednie traktowanie, co przełożeni chętnie wykorzystują przeciwko nim.
– prawa konsumenckie – prawie za każdym razem, kiedy osoba fizyczna musi podpisać umowę, powinna ją skonsultować z prawnikiem, aby upewnić się, że w danym dokumencie nie znajdują się kruczki prawne, które im szkodzą. Niestety Polacy często podpisują umowy, których treści nie rozumieją, a w niektórych przypadkach taka konstrukcja dokumentów nie jest przypadkowa, doprowadzając w ten sposób do dotkliwych sankcji. Sprawdzona przez profesjonalistę umowa nie będzie skutkować konsekwencjami finansowymi oraz prawnymi.
– postępowanie spadkowe – prawo spadkowe jest dość skomplikowane i obszerne. Warto więc podczas przyjmowania spadku współpracować z adwokatem, który zabezpieczy nasze interesy w prawidłowy sposób. W przypadku samodzielnego prowadzenia sprawy przez niedoświadczoną osobę może to doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych.
– rozwód, podział majątku, opieka nad dziećmi i alimenty – w przypadku prawa rodzinnego także warto skorzystać z usług profesjonalisty, nawet w przypadku, kiedy małżonkowie porozumieli się samodzielnie w powyższych kwestiach. Konsultacja z prawnikiem może uchronić przed niesprawiedliwym podziałem oraz zabezpieczyć interesy na przyszłość.
– dochodzenie wierzytelności – nie każda osoba, której należą się pieniądze bądź przedmioty materialne, wie, że może dochodzić swoich praw w postaci zwrócenia należności w sądzie. Prawnik wyjaśni, kiedy należy udać się do sądu, a także jak się przygotować przed rozpoczęciem sprawy.
– przyznanie mieszkania socjalnego, zadłużenie w banku, spółdzielni i wspólnocie mieszkaniowej, przeliczenie emerytury, wniosek o rentę czy groźba eksmisji.
Jak znaleźć godnego zaufania adwokata?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy znaleźć dobrego prawnika. Są to:
– opinie znajomych lub rodziny – kiedy udamy się do prawnika z polecenia, wiemy już, jaką ma specjalizację prawną, jakie obowiązują u niego stawki oraz czego możemy się po nim spodziewać.
– strona internetowa – prawie każda kancelaria posiada własną witrynę, dzięki której można dowiedzieć się, w jakich dziedzinach prawnych specjalizują się jej pracownicy, jaki jest cennik ich usług oraz przeczytać opinie byłych lub stałych klientów. Na tę ostatnią bazę danych nie warto zwracać większej uwagi, ponieważ to tylko część opinii, zwłaszcza tych pozytywnych. Oprócz tego każda kancelaria posiada informację na temat lokalizacji i numeru kontaktowego, co ułatwia nawiązanie współpracy.
– fora internetowe – często na forum lub grupach na Facebooku użytkownicy wymieniają się swoimi doświadczeniami w zakresie poziomu usług danej kancelarii adwokackiej.
Darmowa porada prawna
Osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, której nie stać na prawnika, może skorzystać z darmowej porady prawnej. W ramach porady prawnik pomoże napisać stosowne pismo, wyjaśni przepisy i pomoże rozwiązać problemy prawne. Listę darmowych punktów obsługi prawnej znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na witrynie starostwa powiatowego, gdzie uzyskamy poradę prawną w Szczecinie. Przed skorzystaniem z porady należy złożyć oświadczenie o braku środków finansowych na pokrycie usługi.
Porada prawna może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi, a także pomóc nam załatwić stosowną sprawę. Jeżeli kogoś na nią nie stać, może skorzystać z bezpłatnej usługi. Warto skontaktować się z wybraną kancelarią, pytając o koszt porady prawnej – wiele kancelarii świadczy darmowe usługi poradnictwa, a często pierwsze spotkanie, na którym adwokat zapoznaje się z daną sprawą, także jest bezpłatne.