Kiedy podejrzany staje się oskarżonym?

Nazewnictwo prawne dla osób, które nie są zawodowo związane z jakąkolwiek dziedziną prawa. Trudno jest zrozumieć niektóre zależności bez dokładnej znajomości kodeksu prawa cywilnego czy karnego, a także prawa pracy – w zależności od tego, czego dotyczy dana sprawa. Często zdezorientowanie budzi między innymi nazewnictwo stron w postępowaniu. Niewiele osób wie na przykład, jaka jest różnica między byciem podejrzanym a oskarżonym i dlaczego tak istotne w procesie jest, aby nie stosować tych pojęć zamiennie, jako synonimy, którymi nie są. Czym różni się podejrzany od oskarżonego i kiedy zmienia się forma nazewnictwa takiej osoby? Sprawdź więcej informacji na ten temat już teraz!
Czym różni się podejrzany od oskarżonego i kiedy należy stosować te nazwy?
Podejrzany, a oskarżony to zupełnie dwa różne pojęcia prawne, których nie należy stosować zamiennie. Dotyczą one dwóch zupełnie różnych stanów rzeczy i nie zawsze jest tak, że podejrzany zostaje oskarżonym, choć oczywiście często tak się dzieje. Należy jednak rozróżniać te dwa pojęcia, ponieważ w żadnym stopniu nie są to synonimy. Osoba podejrzana to ktoś, wobec kogo przedstawione zostają przez prokuraturę zarzuty. Po ich ogłoszeniu i przekazaniu do wiadomości podejrzanemu należy rozpocząć jego przesłuchanie w charakterze podejrzanego, w celu ponownego zapoznania się z faktami i jego wersją zdarzeń. Podejrzanym może stać się każda osoba prawna, której można zarzucić potencjalny udział w popełnieniu przestępstwa, w ramach którego zostały złamane normy prawa karnego lub przepisy zawarte w kodeksie karnym.
Osoba podejrzana najczęściej zatrzymywana w areszcie tymczasowym na 14 dni od momentu zatrzymania. Okres ten może być cyklicznie przedłużany, jeśli będzie taka potrzeba.
Podejrzany jest stroną postępowania przygotowawczego. Gdy jednak sprawa rozwija się dalej, a dowody działają na niekorzyść podejrzanego, to istnieje możliwość, że stanie się on oskarżonym. Osoba oskarżona to z kolei ktoś, wobec kogo został wniesiony akt oskarżenia do prokuratury. Osoba podejrzana musi być poinformowana o tym kroku. W tym momencie status podejrzanego zmienia się i staje się on oskarżonym. Postępowanie karne wchodzi na drogę sądową, ponieważ prokuratura uważa w tym momencie, że ma wystarczająco jasne dowody, aby udowodnić winę osoby oskarżonej przed sądem. Osoba oskarżona nie może być uważana za osobę winną do czasu, aż sąd nie ogłosi ostatecznego wyroku, który musi być prawomocny, aby oficjalnie uznać winę oskarżonego.
Sprawy sądowe zawsze warto rozwiązywać z pomocą dobrego adwokata
Nawet jeśli nie znamy w stu procentach literatury prawnej i wszystkich kruczków prawnych, jesteśmy zmuszeni do ich przestrzegania, podobnie jak wszyscy inni obywatele naszego kraju. Jeśli ze względu na brak znajomości prawa lub z jakiegokolwiek innego powodu zdarzy się, że dopuścisz się wykroczenia lub popełnienia przestępstwa zgodnie z kodeksem karnym, cywilnym lub kodeksem pracy, to warto jak najszybciej zgłosić się do prawnika, aby dowiedzieć się, jak dalej postępować i jaką przyjąć linię obrony. Jest to bardzo istotne, ponieważ osoba, która nie zna się na prawie, może bardzo łatwo pogubić się w obowiązujących przepisach. Będzie to powodowało niepotrzebny stres i problemy, i może niestety mieć spory wpływ na przebieg całej sprawy.
Pamiętaj, że są sytuacje, w których obrońca w sprawach karnych będzie wymagany. Jeśli nie będziesz miał swojego adwokata, to możesz spodziewać się przydzielenia obrońcy z urzędu. Lepszym rozwiązaniem jednak jest znalezienie prawnika samemu, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb oraz zapewni Ci poczucie swobody i komfortu podczas przeprowadzanych rozmów i narad. Rozmowy klienta z prawnikiem objęte są tajemnicą zawodową, dlatego też powinieneś czuć się na tyle swobodnie, aby przedstawić mu dokładnie całą sytuację, bez zatajania faktów. Takie podejście pozwoli Wam określić różne możliwości i ścieżki postępowania oraz umożliwi wybranie najrozsądniejsze drogi w celu udowodnienia niewinności lub złagodzenia kary dzięki wskazaniu dodatkowych okoliczności, które mogą zadziałać na Twoją korzyść.