Jak wygląda pomoc notariusza w szczególnych okolicznościach?

Z usług notariusza można korzystać w wielu różnych sytuacjach. Wbrew pozorom jego usługi są dość popularne i przydatne w rozmaitych przypadkach.
Nie zajmuje się on tylko i wyłącznie spisaniem testamentu, ale jest również niezbędny podczas sporządzania i podpisywania umowy sprzedaży nieruchomości, spisywania intercyzy oraz wielu innych kwestiach. Czym dokładnie zajmuje się notariusz i jaka jest jego rola?
Kiedy z usług notariusza można skorzystać poza jego kancelarią i jakie okoliczności są uznawane za szczególne? Dlaczego warto poszukać sprawdzonej kancelarii o odpowiedniej renomie? Dowiedz się więcej na temat tego zawodu i świadczonych przez niego usług już teraz.
Notariusz i jego usługi, czyli czym tak właściwie się on zajmuje?
Notariusz jest prawnikiem z odpowiednią specjalizacją, która umożliwia mu tworzenie aktów notarialnych oraz prowadzenie innych specjalistycznych czynności, w których zgodnie z obowiązującym prawem obecność notariusza jest niezbędna. Jego zadaniem jest nadzorowanie oraz sporządzanie umów w taki sposób, aby były one zgodne z przepisami. Jego obecność gwarantuje, że przygotowane dokumenty będą w odpowiedniej formie, dopasowane do konkretnej sprawy. Dokumenty potwierdzone przez notariusza to pewność, że są one adekwatne do obowiązującego prawa.
Notariusz może pośredniczyć w zawieraniu umów handlowych, w sprawach dotyczących rozdysponowania spadku między spadkobiercami w przypadku śmierci bliskiej osoby, a także może pomóc podczas zakładania spółek.
Jego obecność jest także obowiązkowa w przypadku podpisywania umowy sprzedaży dotyczącej nieruchomości. Tworzenie dokumentów różnego typu w obecności notariusza ma na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia sporu sądowego między stronami, które świadomie akceptują obowiązki i prawa płynące z podpisanej umowy, którą poświadcza notariusz.
Jest to rozwiązanie wygodne oraz bezpieczne, ponieważ w kancelarii notarialnej przestrzega się wszelkich obowiązujących zasad oraz przepisów prawnych, dlatego też nie trzeba obawiać się o nieważność podpisanych papierów.
W niektórych kwestiach obecność notariusza jest niezbędna. Jest tak na przykład w przypadku sprzedaży nieruchomości. Umowa dotycząca tej transakcji musi być spisana w formie aktu notarialnego. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce taką umowę musi sporządzić notariusz, a strony zawierające transakcję muszą ją po prostu podpisać, po wcześniejszym przeczytaniu i przeanalizowaniu wszystkich punktów. Obecność notariusza jest wskazana w przypadku podpisywania intercyzy małżeńskiej lub przedmałżeńskiej oraz w przypadku spraw spadkowych.
Decydując się na pomoc notariusza w tej kwestii, a nie sądu, można spodziewać się o wiele szybszego załatwienia sprawy, bez konieczności długiego oczekiwania na jakiekolwiek efekty i ostatecznego podzielenia majątku po zmarłej osobie.
Notariusz zajmuje się także pośredniczeniem przy zakładaniu spółek, a także sporządzaniem rozmaitych poświadczeń, na przykład tych dotyczących podpisania dokumentów własnoręcznie przez osobę do tego wskazaną, czy otrzymania oryginalnej kopii danego dokumentu (kopia potwierdzona notarialnie).
Szczególne okoliczności u notariusza
Notariusz swoje usługi świadczy najczęściej w swojej kancelarii. Jest to miejsce, w którym w przypadku sprawy spadkowej prowadzonej przez notariusza, powinni stawić się wszyscy spadkobiercy, a w przypadku sprzedaży nieruchomości muszą stawić się na miejscu obie strony, zarówno sprzedający, jak i kupujący.
Kancelarie notarialne znajdują się w różnych miejscach i zazwyczaj łatwo do nich dotrzeć.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby niezbędne do przeprowadzenia danej czynności prawnej, nie mają możliwości dotarcia do kancelarii.
W takich przypadkach następują tak zwane szczególne okoliczności, w których notariusz może pracować poza swoją kancelarią i dojechać do odpowiedniej placówki lub po prostu pod wskazany adres, aby sprawować swoją funkcję w jak najbardziej dogodnych dla klienta warunkach. Szczególne okoliczności mogą dotyczyć na przykład przewlekłej choroby, długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i pobytu w szpitalu, zebrania rady lub zarządu spółki, czy też zebrania wspólnoty mieszkaniowej.
Dobry i sprawdzony notariusz stara się dopasowywać swoje usługi do potrzeb klienta. Dzięki temu może on dojechać pod dowolny adres, który będzie możliwie najbardziej komfortowy dla stron podpisujących umowę lub dokonujących jakiekolwiek transakcji, przy której obecny musi być notariusz. Ponadto w przypadkach naprawdę szczególnych i wyjątkowo ważnych, dobry notariusz może zdecydować się na udzielenie swojej pomocy poza godzinami swojej pracy. Dlatego też poszukując notariusza, warto zdecydować się na sprawdzone usługi wysokiej jakości, które na pewno zostaną dopasowane do Twojej sytuacji.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną w Katowicach.