Jak długo można korzystać z zasiłku Child Benefit?

Wielka Brytania od lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc zarobkowych. Nic w tym dziwnego – atrakcyjne oferty pracy, wysokie wynagrodzenie i ciekawe zakwaterowanie sprawiają, że decyzję o wyjeździe podejmuje coraz więcej osób.

Oprócz wysokich zarobków i standardu życia, który jest do nich dostosowany, Polacy mogą liczyć na pomoc – zwłaszcza jeśli posiadają dziecko lub dzieci poniżej 16. roku życia. Do jednego z nich należy Child Benefit, który jednocześnie jest najczęściej przyznawanym zasiłkiem w Wielkiej Brytanii. Czym się charakteryzuje i kto może się o niego starać?

Zasiłek na dziecko Child Benefit – podstawowe informacje

Child Benefit to zasiłek na niepełnoletnie dziecko, które otrzymują rodzice na jego utrzymanie. Przyznawany jest niemal każdemu, którego zarobki nie przekraczają określonej sumy. Nie ma limitu dzieci – pieniądze są wypłacane już od pierwszego dziecka, a kwota na każde z nich będzie inna. Warto jednak pamiętać, że ważny jest wiek dziecka – po ukończeniu 16 lat zasiłek przestaje przychodzić.

Jak długo można być na zasiłku Child Benefit?

Chociaż zasiłek Child Benefit jest przyznawany niemal każdemu dziecku, obowiązuje on nie dłużej niż do ukończenia przez niego 16. roku życia. Oznacza to tyle, że z dniem końca miesiąca dziecko nie będzie już dłużej otrzymywało pieniędzy państwa. Jednak istnieją od tego wyjątki. W przypadku jeśli dziecko nieprzerwanie uczy się do 20 roku życia w szkole publicznej, rodzice dalej będą mogli pobierać zasiłek. Konieczne będzie jednak złożenie nowego wniosku.

Warto pamiętać, że studia wyższe w Wielkiej Brytanii nie dają możliwości pobierania zasiłku. Studenci mogą jedynie starać się o otrzymanie stypendium naukowego, z którego będą się utrzymywać.

Wielka Brytania zasiłek na dziecko Child Benefit – komu przysługuje?

Osoby, które dopiero przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii od razu mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku Child Benefit. Konieczne będzie jednak spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez władze Anglii.

Polacy mogą ubiegać się o pomoc tylko w przypadku jeśli na terenie Wielkiej Brytanii znajdują się legalnie i posiadają pozwolenie na pobyt stały right to reside. Oprócz tego UK powinno być ich stałym miejscem zamieszkania – rodzice wynajmują bądź kupili mieszkanie czy dom, mają stałą pracę i z Wysp wyjeżdżają jedynie w celach wypoczynkowych. Najważniejszą kwestią jest również fakt, że dziecko powinno mieszkać z osobą, która ubiega się o zasiłek. Może to być jeden z rodziców, pełna rodzina albo tylko prawny opiekun. Rzadko kiedy zasiłek na dziecko Child Benefit otrzymuje rodzic, który pracuje w Wielkiej Brytanii, a partner z dzieckiem nadal znajdują się w Polsce. O zasiłek można zacząć ubiegać się już 3 miesiące po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Kolejno następuje czas oczekiwania na decyzję, która również wynosi 3 miesiące.

Zasiłek Child Benefit a podatek

Z reguły zasiłek na dziecko jest wolny od podatku – oznacza to tyle, że rodzice otrzymują całą kwotę, która jest podana na dokumencie i nie muszą nic oddawać państwu. Od tej decyzji istnieje jednak wyjątek – podatek High Income Child Benefit Charge. Ponoszą go osoby, których dochód przekracza 50 tysięcy funtów rocznie.

Kwota zasiłku Child Benefit

Child Benefit jest wypłacany rodzicom co 4 tygodnie, a kwota jest uzależniona od ilości posiadanych dzieci. Kwota na jedno dziecko to około 23 funty (najstarsze albo jedyne), a na każde kolejne około 10 funty. Warto pamiętać, że jeśli kwota nie zgadza się z tą, która aktualnie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, konieczny będzie kontakt z biurem przyznającym zasiłek.

Rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą ubiegać się o cotygodniowe wypłacanie pieniędzy.

Zasiłek Child Benefit – czy warto?

Proces ubiegania się o zasiłek na dziecko Child Benefit w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowaną procedurą. O pieniądze może starać się każdy kto spełnia podstawowe wymagania i na Wyspach znajduje się od 3 miesięcy. Kwota zasiłku nie jest duża, ale z pewnością każdy funt znajdzie swoje zastosowanie. W przypadku problemów z otrzymaniem zasiłku Child Benefit można skontaktować się z profesjonalnym biurem, które pomoże w rozwiązaniu problemu.